BAUSEM MÜŞTERİ DENEYİMİ EĞİTİMİ

May 3, 2020

 

Koronavirüs nedeniyle evlere kapandığımız bu dönemde eğitimler de fiziksel dünyadan online (çevrimiçi) dünyaya geçiş yaptı. Biz de Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) ile yapmayı planladığımız eğitimin içeriğini güncelleyerek online dünyaya taşıdık. Eğitim 9-10 Mayıs hafta sonu saat 10:00 ile 13:00 arasında 3'er saatten toplamda 6 saat olarak gerçekleşecek. 

 

Eğitimin birinci gününde Müşteri ve Deneyim kavramları üzerine konuştuktan sonra Müşteri Deneyimine giriş yapacağız. Müşteri İhtiyaçlarını anlama ve karşılama konusunu inceleyip en iyi örneklerin üzerinden geçtikten sonra müşteri odaklı kültür yaratma konusuna geçiş yapıp müşteri merkezli bir firma olmak için atılması gereken adımlar üzerine konuşacağız.

 

Eğitimin ikinci gününde ise kanal deneyimi, duygusal deneyim ve müşteri deneyimi ölçümlerinin nasıl yapılacağına bakacağız. Kanal deneyimi ile müşteri deneyimi yönetiminde müşteri yolculuklarından, duygusal deneyim kısmında ise davranışsal ekonomiden bahsedeceğim.

 

Katılımcılar Türkiye ve Dünya'dan en iyi örneklerin yanı sıra bireysel olarak tecrübe ettiğim Telekom, Bankacılık ve Enerji sektörlerindeki en iyi müşteri deneyimi uygulamalarından da yararlanacaklar. Katılımcı deneyimi gözetilerek tasarlanan eğitimde bazı süprizler de olacak :)

 

İki gün - 6 saatlik eğitimin ücreti ise 450 TL+KDV. Eğitim sonunda sertifika da verilecek Detaylı bilgi ve kayıt işlemleri için eğitim sayfasını ziyaret edebilir, sorularınız olursa her zaman benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Eğitim Sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Görüşmek üzere.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Sosyal Medyada Takip Edin

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • LinkedIn - Black Circle

Yeni Yazıları Takip Edin

Son Paylaşımlar

Please reload

Etiketler