top of page

Turkey CX Awards 2022 Başvuruları Başladı!

Geçtiğimiz yıl büyük ses getiren, uluslararası bağı olan tek müşteri deneyimi yarışması "Turkey CX Awards" için 2022 başvuruları alınmaya başlandı! Erken kayıt dönemi 4 Şubat'a kadar devam edecek ve başvurular 4 Mart'ta tamamlanacak. Uluslararası arenada 2008’den bu yana müşteri deneyimi yarışmaları düzenleyen Awards International’ın geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk kez düzenlediği yarışmanın başkanlığını bu yıl da ben üstleniyorum. Bu yıl fiziksel olarak yapılacak olan organizasyonda sunumlar ve ödül töreni ise 2 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek.


Yarışmanın Yürütme kurulunda ise Turkcell Müşteri Deneyimi Direktörü Sinem Yüksel, Sodexo Müşteri Deneyimi Direktörü Serdar Güngör, Allianz Müşteri Deneyimi Direktörü Erdem Sağlamer, Türk Hava Yolları Müşteri Deneyimi Müdürü Mustafa Mücahitoğlu, Future Bright Kurucu Ortağı Akan Abdula, Enpara Saha Yönetimi ve Çözüm Merkezi Direktörü Serpil Polat Tomur, Profesör Kaan Varnalı, Awards International CEO’su Neil Skehel ve Awards International Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ivana Kircanski bulunuyor. Yürütme Kurulu üyelerine buradan ulaşabilirsiniz. Yarışmanın web sitesi de şu şekilde: https://turkeycxa.com/


İlk yılı olmasına rağmen geçen yıl Turkey CX Awards’ta 30’un üzerinde şirket 80’in üzerinde projeyle yarıştı. Ödül kazanan şirketlere buradan ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz yılın “Overall Winner”ı Hepsiburada olurken ayrıca 3 altın ödülün de sahibi oldu. İstanbul Grand Airport (İGA) da 3 kategoride altın, 1 kategoride bronz ödülün sahibi oldu. Diğer altın ödül kazanan şirketler ise şu şekildeydi: Eczacıbaşı Yapı Ürünleri, Sodexo, Aydem, Samsung, Allianz, Aksigorta, Multinet, Hopi ve Teknosa. Ödül törenine ise 200'e yakın müşteri deneyimi lideri katıldı.Başvuru Sürecİ:

Yukarıda da bahsettiğim gibi yarışma için başvurular alınmaya başlandı. Buradan başvurunuzu yapabilirsiniz. Erken Kayıt için son gün: 4 Şubat! Sonrasında da başvurular 4 Mart gün sonuna kadar alınmaya devam edecek. Mayıs’ta finalistler açıklanacak ve 2 Haziran’da fiziksel olarak yarışmacılar jüri üyelerine sunumlarını yapacaklar.

Başvuru ücretlerini ise yanda bulabilirsiniz. Ne kadar çok başvuru yaparsanız ücret o kadar avantajlı oluyor. Erken kayıt döneminde 3 kategori için başvuru yaptığınızda bir başvuru ücreti mevcut kur ile (15,5) sadece 2.900 TL olacak. 4 Şubat sonrasında yine 3 kategori için başvuru yaptığınızda bir başvuru için mevcut kur ile bu ücret 3.500 TL olacak.


Yarışmaya bu yıl 3 ana başlıkta 20 kategoriden başvuru alınacak. Kategorileri belirlerken hem International CX Awards ve UK CX Awards’ı düşündük, hem de Türkiye’de olması gerektiğini düşündüğümüz kategorileri ayrıca tartışarak listeye ekledik. Kategorilerinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Kategori başlıkları ise şu şekilde:


CX Classics:

 • Customers at the Heart of Everything

 • Customer Experience in the Crisis

 • Customer Centric Culture

 • B2B Customer Experience

 • Best Customer Service

 • Best Use of Insgiht & Feedback

 • Best Use of Technology

 • Business Change and Transformation

 • Best Customer Experience Strategy

 • Employee-Driven CX


CX Evolution:

 • Best Innovation in CX

 • Best Measurement in Customer Experience

 • Best CX in Health & Wellbeing

 • Customer Relationship Management

 • Customer Growth Strategy

 • Product or Service Development

 • CX Transformation


CX Professional:

 • CX Leader of the Year

 • CX Team of the Year


Her kategoride 3-4 jüri üyesi olacak ve bu jüri üyeleri hem başvuru formlarını hem de 2 Haziran’da yapılacak olan sunumları değerlendirecek. Ödül için hesaplanacak puanın %50’si başvuru formundan, %50’si ise sunumlardan gelecek. Başvuru formunda sorulacak olan sorular ve puanlandırma detaylarının yer aldığı dökümanı buradan indirebilirsiniz.Jürİ Üyelİğİ:

Jüride Türkiye’den ve Dünya’nın farklı yerlerinden müşteri deneyimi liderlerinin yer alması özellikle bu yarışmayı diğer yarışmalardan farklılaştıran bir nokta olarak öne çıkıyor. O nedenle ödül töreni düzenlemede kendini kanıtlamış ve uluslararası birçok jüri üyesinin yer aldığı Awards International ile yarışmayı düzenleme kararı aldık. Jüri üyeleri sadece bir yarışmada değerlendirme yapmakla kalmıyorlar, aynı zamanda “The Judge Club” denilen özel bir topluluğun da üyesi oluyorlar. Bu toplulukta her ay dünyanın farklı yerlerinden CX liderleriyle bir araya gelip exclusive konuşmacıları dinleyebiliyorsunuz ve networking imkanı bulabiliyorsunuz. Örneğin geçtiğimiz yıl yapılan webinarlardan birinde NPS'in yaratıcısı Fred Reichheld konuşmacıydı. Jüri üyesi olunduğunda sitede ve sosyal medyada "tanıtım" aktiviteleri de oluyor. Her ne kadar ücretli olsa da her ücreti ödeyen de jüri olamıyor ve jüri başvuruları bir onay sürecinden geçiyor. Dolayısıyla Türkiye’deki tek uluslararası destekli müşteri deneyimi yarışmasındaki yaklaşık 50 türk jüriden biri olmak da bir ayrıcalık olacak.


Jüri üyesi olmanın daha doğrusu judge club üyesi olmanın ücreti 349 Euro. Bu ücrete fiziksel olarak yapılacak olan etkinliğe ve ödül törenine katılım da dahil. Detaylı bilgiye buradan da ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz yılın jüri üyelerine ise buradan ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl jüri üyesi olarak organizasyona dahil olan bazı kişilerin şirket ve unvan bilgileri de şu şekildeydi: Turkcell Global Bilgi Assistant General Manager, SAS Türkiye Deputy General Manager, Future Bright Deputy General Manager, Gitti Gidiyor Chief Customer Excellence Officer, Webhelp Chief Operations Officer, Mayen Telekom Chief Operations Officer, Ericsson Head of Customer Solutions&Operations UK&Ireland, Samsung Customer Service Director, Teleperformance Business Support Director, Hepsiburada CX Director, Multinet CX Director, I-AM Client Services Director, Eczacıbaşı CX Manager, Ford CX Manager, Paltel Head of CX, Du Telekom CX Strategy Manager…

Jüri üyesinden beklenti ise sorumlu olduğu kategorilerdeki yazılı başvuruları değerlendirmek (1 başvuru değerlendirmesi için ortalama 1 saat gerekiyor, kategori başına 4-5 başvuru geldiği durumda 4-5 saatlik bir zamana ihtiyaç olacak) ve 2 Haziran’da sunumları değerlendirmek (Etkinlik tüm gün sürecek, sunumlar 9-16 arasında olacak).Sponsorluk:

Yarışma için birçok sponsorluk fırsatları da mevcut. Türkiye’de Müşteri Deneyimini yöneten liderlerin yer alacağı ve 50+ şirketin ödül için yarışacağı platformda markanızın da yer alması müşteri deneyimi ile markanızın özdeşleştirilmesi için çok yerinde bir karar olabilir. Sponsorlukla ilgili soru ve detaylı bilgi için benimle - gokhankaracx@gmail.com veya Stevan Jankovic - stevan@awardsinternational.com ile iletişime geçebilirsiniz.


Hem Türkiye’den, hem de Dünya’nın farklı bölgelerinden müşteri deneyimi liderlerinin yer alacağı, ilham verici konuşmaların yapılacağı, en iyi müşteri deneyimi çalışmalarının değerlendirileceği ve Türkiye müşteri deneyimi topluluğuyla bir araya geleceğimiz bu özel etkinlikte sizi de görmeyi dört gözle bekliyoruz!Comments


Sosyal Medyada Takip Edin

 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black Instagram Icon
 • LinkedIn - Black Circle

Yeni Yazıları Takip Edin

Son Paylaşımlar

Etiketler

bottom of page