top of page

Türkiye CX Awards 2023 Başvuruları Başladı!

Geçtiğimiz yıl büyük ses getiren, uluslararası bağı olan tek müşteri deneyimi yarışması "Turkey CX Awards" için 2023 başvuruları alınmaya başlandı! Başvurular 12 Mayıs'ta tamamlanacak. Uluslararası arenada 2008’den bu yana müşteri deneyimi yarışmaları düzenleyen Awards International’ın 2021 yılında Türkiye’de ilk kez düzenlediği yarışmanın başkanlığını bu yıl da ben üstleniyorum. Bu yıl finalist sunumları 7 Eylül'de online olarak gerçekleştirilecek. Ödül töreni ise 14 Eylül'de Ian Golding'in sunuculuğunda bu yıl da fiziksel olarak yapılacak.Yarışmanın Yürütme kurulunda ise bu yıl da Sodexo Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Serdar Güngör, Tiktak Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Sinem Yüksel, Allianz Müşteri Deneyimi Direktörü Erdem Sağlamer, Türk Hava Yolları Müşteri Deneyimi Başkan Yardımcısı Mustafa Mücahitoğlu, Future Bright Kurucu Ortağı Akan Abdula, LCW CEO Yardımcısı Sinem Akgül Yılmaz, Harvard Business Review Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan, Profesör Kaan Varnalı, Awards International CEO’su Neil Skehel ve Awards International Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ivana Kircanski bulunuyor. Yürütme Kurulu üyelerine buradan ulaşabilirsiniz. Bu yıl yarışmanın düzenlenmesinde Pisano, Userspots, Aposto, YGA, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve HBR Türkiye partner olarak destek oluyor. Partner’lara buradan ulaşabilirsiniz.Yarışmanın web sitesi de şu şekilde: https://turkiyecxa.comİlk yılında Turkey CX Awards’ta 30’un üzerinde şirket 80’in üzerinde projeyle yarışmıştı. Geçtiğimiz yıl ise 45 şirketten 145 proje ödüller için yarışmada yer aldı. Sunumlar ve ödül töreni Hilton Maslak’ta gerçekleşti. Yarışmayı global müşteri deneyimi düşünce lideri Ian Golding, CCXP ile Voxal Consulting kurucusu Seda Alpkaya, CCXP sundu. Geçtiğimiz yıl ödül kazanan şirketlere buradan ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz yılın “Overall Winner”ı Hepsiburada oldu. Vodafone 4 kategoride altın, 2 kategoride gümüş, 1 kategoride bronz ödülün sahibi olurken, Eczacıbaşı Vitra ise 3 kategoride altın ve 3 kategoride bronz ödül kazanarak yarışmanın bir diğer en çok ödül kazanna şirketi oldu. Diğer altın ödül kazanan şirketler ise şu şekildeydi: Eczacıbaşı Yapı Ürünleri, Sodexo, Nestle, Samsung, Allianz, Aksigorta, Koç Finans, Petrol Ofisi, Turkcell, Kaleseramik, Hopi, Anadolu Sigorta, Bizim Toptan, Tofaş ve Teknosa. Ödül törenine ise 300'e yakın müşteri deneyimi lideri katıldı.Başvuru Sürecİ:

Yukarıda da bahsettiğim gibi yarışma için başvurular alınmaya başlandı. Buradan başvurunuzu yapabilirsiniz. Erken Kayıt için son gün: 3 Şubat! Sonrasında da başvurular 12 Mayıs gün sonuna kadar alınmaya devam edecek. Önemli Not: Başvurunuzu yaptıktan sonra 12 Mayıs’a kadar yazılı formu güncelleyebilirsiniz. Mayıs sonunda finalistler açıklanacak ve 7 Eylül'de online olarak yarışmacılar jüri üyelerine sunumlarını yapacaklar.

Başvuru ücretlerini ise yanda bulabilirsiniz. Ne kadar çok başvuru yaparsanız ücret o kadar avantajlı oluyor. Erken kayıt döneminde 4 kategori için başvuru yaptığınızda bir başvuru ücreti 249,75 Euro, mevcut kur ile (20 tl) sadece 4.995 TL olacak. 3 Şubat sonrasında yine 4 kategori için başvuru yaptığınızda bir başvuru için mevcut kur ile bu ücret 299,75 Euro, mevcut kur ile 5.995 TL olacak. Başvurular 12 Mayıs'a kadar devam ediyor.

Yarışmaya bu yıl 4 ana başlıkta 20 kategoriden başvuru alınacak. Kategorileri belirlerken hem International CX Awards ve UK CX Awards’ı düşündük, hem de Türkiye’de olması gerektiğini düşündüğümüz kategorileri ayrıca tartışarak listeye ekledik. Kategorilerinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Kategori başlıkları ise şu şekilde:


CX Classics:

 • Customers at the Heart of Everything

 • Customer Centric Culture

 • Best B2B Customer Experience

 • Best Customer Experience Strategy

 • Best Employee-Driven CX

 • Best Use of Insgiht & Feedback

 • Business Change and Transformation

 • Best Measurement in Customer Experience

 • Best Customer Service

CX Spotlight:

 • Customer Experience in the Crisis

 • Best Customer Loyalty Programme

 • Best Complaint Handling

 • Best Innovation in CX

 • Product or Service Development

 • Best CRS Initiative

Digital CX:

 • Best Digital Transformation

 • Best User Experience

 • Best Use of Technology

CX Professionals:

 • CX Leader of the Year

 • CX Team of the Year


Her kategoride 3-4 jüri üyesi olacak ve bu jüri üyeleri hem başvuru formlarını hem de 8 Haziran’da yapılacak olan sunumları değerlendirecek. Ödül için hesaplanacak puanın %50’si başvuru formundan, %50’si ise sunumlardan gelecek. Başvuru formunda sorulacak olan sorular ve puanlandırma detaylarının yer aldığı dökümana ve diğer bilgilendirme dokümanlarına buradan indirebilirsiniz.


KONFERANS VE ÖDÜL TÖRENİ:

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak ödül töreninin olduğu gün bir de konferans yapılacak. Konferansta uluslararası tanınırlığı olan uzmanlardan workshop'lar ve konuşmalara yer verilecek. Son olarak Awards International'ın CEO'su Neil Skehel'in moderasyonunu üstleneceği bir panel ile konferans sona erecek. Ödül töreni öncesinde yapılacak kokteyl'den sonra ise törene geçilecek ve ödüller sahiplerini bulacak. 14 Eylül'deki programa buradan ulaşabilirsiniz. Ödül törenine katılım hem ödülün alınması durumunda sahneye çıkarak ödülü almak ve konuşma yapmak, hem de bu müşteri deneyimi liderleriyle networking yapma imkanı açısından çok önemli. Konferans ve ödül töreni katılımı için ücretlendirmeler de aşağıdaki gibi:Jürİ Üyelİğİ:

Jüride Türkiye’den ve Dünya’nın farklı yerlerinden müşteri deneyimi liderlerinin yer alması özellikle bu yarışmayı diğer yarışmalardan farklılaştıran bir nokta olarak öne çıkıyor. O nedenle ödül töreni düzenlemede kendini kanıtlamış ve uluslararası birçok jüri üyesinin yer aldığı Awards International ile yarışmayı düzenleme kararı aldık. Jüri üyeleri sadece bir yarışmada değerlendirme yapmakla kalmıyorlar, aynı zamanda “The Judge Club” denilen özel bir topluluğun da üyesi oluyorlar. Bu toplulukta her ay dünyanın farklı yerlerinden CX liderleriyle bir araya gelip exclusive konuşmacıları dinleyebiliyorsunuz ve networking imkanı bulabiliyorsunuz. Jüri üyesi olunduğunda sitede ve sosyal medyada "tanıtım" aktiviteleri de oluyor. Her ne kadar ücretli olsa da her ücreti ödeyen de jüri olamıyor ve jüri başvuruları bir onay sürecinden geçiyor. Dolayısıyla Türkiye’deki tek uluslararası destekli müşteri deneyimi yarışmasındaki yaklaşık 80 türk jüriden biri olmak da bir ayrıcalık olacak.


Jüri üyeleri için erken kayıt döneminde 999 Euro olan 14 Eylül'deki konferansa ve ödül törenine katılım ücreti 26 Mayıs'a kadar sadece 299 Euro olacak. Sonrasında 11 Ağustos'a kadar 399 Euro, sonrasında ise 499 olacak. Detaylı bilgiye buradan da ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllardaki jüri üyelerine ise buradan ulaşabilirsiniz. Jüri üyesi olarak organizasyona dahil olan bazı kişilerin şirket ve unvan bilgileri de şu şekildeydi: Turkcell Global Bilgi Assistant General Manager, SAS Türkiye Deputy General Manager, Webhelp Chief Operations Officer, Mayen Telekom Chief Operations Officer, Ericsson Head of Customer Solutions&Operations UK&Ireland, Samsung Customer Service Director, Teleperformance Chief Sales & Marketing Officer, Hepsiburada CX Director, İstanbul Grand Airport Marketing and Passenger Services Director, Vodafone CX&UX Director, Multinet Chief Customer Experience Officer, I-AM Client Services Director, Eczacıbaşı CX Manager, Ford CX Leader, Paltel Head of CX, Du Telekom CX Strategy Manager…

Jüri üyesinden beklenti ise sorumlu olduğu kategorilerdeki yazılı başvuruları değerlendirmek (1 başvuru değerlendirmesi için ortalama 1 saat gerekiyor, kategori başına 4-5 başvuru geldiği durumda 4-5 saatlik bir zamana ihtiyaç olacak) ve 7 Eylül’deki sunumları değerlendirmek (Etkinlik tüm gün sürecek, sunumlar 9-16 arasında olacak).Sponsorluk:

Yarışma için birçok sponsorluk fırsatları da mevcut. Türkiye’de Müşteri Deneyimini yöneten liderlerin yer alacağı ve 50+ şirketin ödül için yarışacağı platformda markanızın da yer alması müşteri deneyimi ile markanızın özdeşleştirilmesi için çok yerinde bir karar olabilir. Sponsorlukla ilgili soru ve detaylı bilgi için benimle - gokhankaracx@gmail.com ile iletişime geçebilirsiniz.


Hem Türkiye’den, hem de Dünya’nın farklı bölgelerinden müşteri deneyimi liderlerinin yer alacağı, ilham verici konuşmaların yapılacağı, en iyi müşteri deneyimi çalışmalarının değerlendirileceği ve Türkiye müşteri deneyimi topluluğuyla bir araya geleceğimiz bu özel etkinlikte sizi de görmeyi dört gözle bekliyoruz! Başvuru için son günün 12 Mayıs olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum :) Görüşmek üzere!


Comentarios


Sosyal Medyada Takip Edin

 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black Instagram Icon
 • LinkedIn - Black Circle

Yeni Yazıları Takip Edin

Son Paylaşımlar

Etiketler

bottom of page